Vyberte si krajinuVyberte si krajinu
Slovensko - Pre profesionálov

Linoleum: čo potrebujete vedieť - a radi zapamätáte

Linoleum, Trentino

Linoleum je unikátna podlahová krytina, ktorá je často prehliadaná kvôli nedostatočným vedomostiam o tomto produkte. Tu je 6 faktov o linoleu, o ktoré sa s Vami chceme podeliť a sme si celkom istí, že si ich zapamätáte.

Linoleum bolo vynájdené v 60. rokoch... 19. storočia!

V 60. rokoch 19. storočia si anglický vynálezca Frederick Walton všimol, že sa v plechovke farby s olejovou bázou, ktorú nechal otvorenú, vytvoril akoby gumový povlak. Aplikovaním ľanového oleja, kaučuku, živice a drveného korku na látku vytvoril podlahovú krytinu, ktorá si našla cestu do domácností a kancelácií po celom svete. Svoj vynález pomenoval "linoleum", z latinského "linen" pre ľan alebo vlákno a "oleum" pre olej. Lino spoločnosti Tarkett siaha do roku 1898. Tak ako mnohí, Alberto Altieri, riaditeľ Studio Altieri "si nepredstavoval, že produkt s tak moderným vzhľadom a využitím mal takú dlhú históriu".

Zloženie Tarkett linolea

Rastliny, stromy a minerály poskytujú suroviny, ktoré sa spájajú aby vytvorili linoleum. Počnúc ľanovým olejom a borovicovou živicou, ktoré spájajú ingrediencie dokopy s jutovým podkladom, na ktorom ležia, sú skoro všetky obnoviteľné. Výsledkom je podlahová krytina tak prírodná a krásna ako je elastická a recyklovateľná. Tu sú ingrediencie ktoré robia Linoleum prírodnou podlahou: 

  • Ľan. Ľan je rastlina s modrými kvetmi, ktorá sa pestuje organicky. Máme pár polí v okolí našej továrne Tarkett v Narni (stredné Taliansko). Semená rastliny sa usušia a lisujú na získanie ľanového oleja.
  • Borovicová živica. Je to stvrdnutá forma živice, ktorá sa zberá z ihličnatých, borovicových stromov.
  • Drevná múčka. Je to jemne namleté drevo , tiež známe aj ako drevné vlákno. Táto ingrediencia dodáva zmesi ľahkosť a trvácnosť.
  • Korková drť. Ponecháva zmes silnú a elastickú.
  • Uhličitan vápenatý. Táto ingrediencia je chemická zlúčenina nachádzajúca sa v skalách.
  • Juta. Rastlinné vlákno je silným základom pre podlahovú krytinu.

Vďaka tomu, že je linoleum vyrobené najmä z prírodných materiálov, má prirodzene baktericídne a hygienické vlastnosti, preto je vhodné do škôl a nemocníc.

Tarkett Linoleumponúka širokú paletu 112 farieb a 7 vzorov

Tarkett, Linoleum, vzorky, farby

Dekády novátorských zručností spolu s neodmysliteľnou univerzálnosťou materiálu dávajú kolekciám linolea jedinečný rozsah a  priestor pre kreativitu. Od klasicných po nadčasové vzory a jasných farieb po prírodné tóny - výraz, ktorý prepožičia každému interiéru štýl, či už v školách, domovoch sociálnej starostlivosti, obchodoch, kanceláriách alebo v hoteliérstev.

Paleta farieb linolea v Tarkette je starostlivo vytváraná v našich laboratóriách a prispôsobuje sa najnovším súčasným trendom založených na výsledkoch spotrebiteľských testov. Linoleum ponúka množstvo rôznych farieb a môže ovplyvniť estetický dojem každého interiéru. Philippe Amelle, zástupca riaditeľa spoločnosti Ameller & Dubois Architects, hovorí o linoleu: "jeho konzistentný povrch je príjemný na pohľad a obsahuje širokú škálu farieb a atraktívnych dizajnov."

Linoleum je možné prispôsobiť rôznym požiadavkám pre vytvorenie špecifickej atmosféry v interiéry. Naše Floorcraft oddelenie môže takisto dopomôcť k vytvoreniu vlastného vzoru. Kontaktujte Vášho lokálneho obchodného zástupcu yistiť viac o tejto službe.

Linoleum je veľmi odolná možnosť pri výbere podláh

To, čo robí linoleum možnosťou, ktorá sa nedá prehliadať je nielen jeho trvalá udržateľnosť zdrojov a estetika, ale aj dlhotrvajúca odolnosť produktu. Edouard Mure, zástupca riaditeľa spoločnosti Agence Antonio Lazo Edouad Mure povedal "linoleum má nadčasovú kvalitu. Položíte ho a keď sa vrátite po 10 rokoch, stále vyzerá skvelo."

Linoleum je také dlhotrvácne práve vďaka svojmu prírodnému zloženiu, najmä tým častiam, ktoré ho stabilizujú a dodávajú trvácnosť, ako napr. drevená drť. Čo ho však robí ešte odolnejším je povrchová úprava, ktorá sa aplikuje na konci výrobného procesu. Tarkett Linoleum má niekoľko druhov povrchovej úpravy.

  • xf2TM zvyšuje odolnosť a znižuje náklady na životný cyklus
  • Essenza je povrchová úprava bez polyuretánu

Vďaka týmto povrchovým úpravám je údržba linolea jednoduchšia a potrebujete na ňu o 3,7% menej vody 8,9% menej elektriny a 25% menej čistiacich prostriedkov. To robí linoleum vhodnou hygienickou podlahou aj pre nemocnice, kde sú vyžadované vysoké nároky. Alberto Altieri, zástupca riaditeľa spoločnosti Studio Altieri  zdieľa svoju skúsenosť pri výbere linolea do nemocnice: "Linoleum bolo inštalované ako vo vysoko záťažových priestoroch, kde je potrebná maximálna odolnosť, tak aj v priestoroch pre pacientov (izby a chodby) kde sú vysoké nároky na čistotu."

Je potrebné urobiť 7 krokov k výrobe linolea... a aj napriek tomu je prírodné

Tarkett, Linoleum, Pec, Závod, Výrobný proces

Linoleum je výsledkom starostivého procesu, ktoré spája inováciu s tradičným remeselným spracovaním, ktorý má viac ako storočnú tradíciu. Skúsenosti, starostlivosť a trpezlivosť sú kľúčové, pretože pri používaní prírodných materálov výrobný proces nemožno uponáhľať.

1. Výroba linoleového cementu. Ľanový olej a borovicová živica sa postupne zahrievajú a zmiešavajú so vzduchom po dobu 24 hodín. Výsledný linoleový cement je položený na zem, aby sa ochladil a nakrájal na kúsky.

2. Výroba granulí linolea. Linoleový cement sa zmieša so zmesou drevenej a korkovej múčky (pre ľahkosť, trvanlivosť, pevnosť a pružnosť), uhličitanu vápenatého (prírodné plnidlo, ktorá dodáva stálosť)recyklovaného linolea a pigmentovej, aby sa vytvorila skúšobná dávka linoleových granulí.

3. Testovanie granulí linolea. Drobné granule linolea sú v laminátore zlisované, čím sa vytvorí rola, ktorá je testovaná na farbu, kvalitu a konzistenciu ešte pred zahájením výroby.

4. Výroba granulí linolea vo veľkom objeme. Počas tejto fázy sa linoleový cement mieša s ostatnými zložkami vo väčších množstvách a dochádza k produkcii veľkého objemu.

5. Granule linolea sú lisované do pásov. K laminovaniu a kalandrovaniu Kalandrovanie je preces, kde linoleum prechádza vyhrievaným radom valcov, aby bolo rolovateľné. dodzádza tak, že granule linolea sa pred prechodom laminátorom zahrievajú a následne sa posunú ku kalandrovaniu.

6. Pásy linolea sú uložené na vyschnutie a vyzretie. Po kalandrovaní sú linoleové pásy zavesené a schnú minimálne 20 dní vo veľkých betónových peciach. To zvyšuje ich pružnosť a odolnosť voči pretlačeniu.

7. Ochrana a kontrola kvality. Pred vizuálnou výstupnou kontrolou sa na povrch linolea nanesie ochranná vrstva a starostlivo sa skontroluje jeho hrúbka.

Linoleum je trvalo udržateľný... a rovnako je aj výroba

Tarkett, Narni, Udržateľnosť

V dnešnej spoločnosti sa stála viac presadzujú udržateľné metódy. Rachel Botsman, autorka a zakladateľka projektu "Collaborative Consumption a SPREAD « SPREAD Sustainable Lifestyles 2050 » je výskumný program, hovorí, že: "prebieha veľký prechod od nadmernej spotreby 20.storočia do veku spoločnej spotreby 21.storočia. Harmonizácia sociálnych technológií, nový prístup k významu komunity, dôležitosť prostredia a cielené znižovanie nákladov nás núti prejsť od starého konzumu k zdieľaniu, koncentrácii, otvorenosti a spolupráci.

So zvyšujúcim sa dopytom po udržateľnosti bývania sa ľudia opäť zaujímajú o linoleum. Preto Tarkett vytvoril vlastnú kolekciu linolea spolu s výrobnými procesmi, ktoré ju vytvárajú, sú ešte udržateľnejší filozofia Cradle to Cradle® Certiifikát Cradle to Cradle® garantuje, že spoločnosť Tarkett dodržuje určité požiadavky na výrobný proces, ako je Pomer opätovného použitia materiálu 65 a vyšší, využívanie elektriny z obnoviteľných zdrojov pri konečnej fáze výroby. prijatá v roku 2009 je ústredným bodom prístupu spoločnosti Tarkett. Cradle to Cradle neznamená len recyklovateľné suroviny a čistejšiu výrobu. Zahŕňa aj recykláciu a likvidáciu na konci životnosti výrobku. Uzatvorená výrobná sľučka zaručuje, že Tarkett linoleum môže byť znova použité alebo vrátené do prírody ako biologicky rozložiteľný materiál. 

Veneto 100% linoleum a kolekcia Originale obe sa vyrábajú s čisto prírodných surovín a sú certifikované Cradle-to-Cradle Gold™. Výrobný procest Tarkett linolea je tiež udržateľný. Neustalé sa snažíme a zlepšenie udržateľnosti svojich výrobných metód. V súčasnosti ššetríme áé miliónov litrov vody v továrni v Narni (stredné Taliansko), ktorú recirkulujeme. Závod má tiež fotovoltaické panely, kotle na biomasu, vlastný geotermálny vyhrievací systém a využíva elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

Zdieľať